Ana içeriğe atla

Translate

Sıkça Sorulan Sorular


1- USSMAD uluslararası bir dergi midir ? 
EVET. 
2- USSMAD Doçentlik kriterlerini sağlamakta mıdır ? 
 EVET. 
3- USSMAD'ta hangi alanda makaleler yayınlanabilir ? 
USSMAD'ta sosyal , siyasal ve mali alanları kapsayan tüm makaleler değerlendirme sürecine alınmaktadır. USSMAD konu bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. 
4- USSMAD'ta makale yayınlamak için herhangi bir ücret talep edilmekte midir ? 
 HAYIR , yayın sürecinden geçen tüm çalışmalar ücretsiz bir şekilde yayınlanmaktadır. 
5- USSMAD'a makale dışında çalışma gönderebilir miyim ? 
 EVET , Sosyal bilimler alanında konu sınırlaması olmaksızın yazılmış özgün makaleler ve makale harici editöre mektup, kitap değerlendirmesi ve saha notları kabul edilmektedir. 
6- USSMAD'ta yayınlanacak makalelerde benzerlik oranı kaç olmalıdır ?
Makalelerin benzerlik oranı %20'yi geçmemelidir. 
7- USSMAD'ta hakem süreci nasıl işlemektedir ? 
Çift kör hakem sistemi uygulanmaktadır. Makaleler ilk aşamada editör kurulunda incelenmektedir. Editör kurulunca uygun görülen makaleler alan editörü tarafında 2 hakeme gönderilmektedir. Gelen raporlar doğrultusunda çalışma kabul/red kararı verilmektedir. Gerekli görülmesi durumunda makale 3. hakeme gönderilmektedir.
  8- Lisansüstü çalışmalarımı USSMAD'ta yayınlayabilir miyim ? 
 EVET. 
9- USSMAD yılda kaç kez yayınlanmaktadır ? 
USSMAD Temmuz ve Aralık olmak üzere yılda 2 kez elektronik ortamda yayınlanmaktadır. Bazı durumlarda aynı yıl içerisinde özel sayılar da yayınlanabilmektedir. 
10- USSMAD'ta makaleler ne kadar sürede değerlendirilmektedir? 
USSMAD'a gönderilen makaleler  editöryal değerlendirmenin ardından 7 gün içerisinde hakemlere gönderilir. Her bir hakeme makaleyi değerlendirmesi için 15 gün süre verilir. Hakemlerin ek süre taleplerinin olması durumunda toplam süre 30 günü aşmamak koşuluyla ek süre verilebilir. Daha sonra varsa düzeltme/revizyon talebi , bunu tamamlaması için yazarlara 15 günlük süre verilir. Tüm koşullar değerlendirildiğinde çalışmalar 2 ay içerisinde yayına hazır hale gelmektedir.

Yorumlar